
Milyen egy ideális iroda berendezése?
Kreativitás, hatékonyság, produktivitás – erről álmodunk mindannyian, és próbáljuk összehangolni munkánkat a magánéletünkkel úgy, hogy elegendő tér és idő jusson mindkettőre. Ennek érdekében most utánajárunk, hogy mire érdemes figyelni az ideális iroda berendezése vagy az otthoni munkatér kialakításakor.
Ideális iroda berendezése otthon
A munkafolyamatok lebonyolítása az elmúlt 50 évben rengeteget változott a telekommunikáció fejlődésével párhuzamosan, így teret nyert az otthoni munkavégzés – más néven remote work – amikor a munkavállaló megteheti, hogy a munkahelye és az otthona közötti ingázás esetlegesen felesleges idejét munkára fordíthassa azzal, hogy nem jár be az irodába minden nap.
Irodaberendezés
Ám a munkavégzés nem mindig megoldható ilyen egyszerűen. Sok esetben szükség van a fizikális jelenlétre, ezért nem mindegy, hogy milyen kialakítású irodában zajlik a hatékony munkavégzés, ehhez pedig számtalan szempontot kell figyelembe venni.
Tervezd meg az igényeid szerint!
Az iroda berendezésekor fontos szempont, hogy az esztétikus külső mellett a bútorok megfeleljenek a célszerűségnek, és egy adott térben ne legyen a szükségesnél több. Nem a bútorhoz kell alakítani a munkánkkal összefüggő igényt, hanem igényünk szerint kell a bútorokat beszerezni. Így könnyebb az irodai légkört otthonosabbá varázsolni, megőrizve a munkafolyamatra használt tér hatékonyságát.
Csökkentsd a zavaró tényezőket!
Az ideális iroda berendezése nem könnyű feladat. Nagyon fontos a különböző elektronikai eszközök zavaró hanghatásának csökkentése, a zajcsökkentés. Erre a célra kitűnően alkalmas a térelválasztó elemek, paravánok használata, amelyeknek köszönhetően hatékonyabb munkavégzés lehetséges.
Figyelj a megfelelő megvilágításra!
Mivel bizonyított, hogy a minket érintő információk 80%-át a szemünkön keresztül érzékeljük, valamint az is, hogy a monitorok szemre gyakorolt hatása kártékony lehet, szükséges a megfelelő világítás kialakítása, mennyezeti és asztali lámpák használata egyaránt, megőrizve ezzel szemünk épségét. Ha villanyfény mellett végezzük munkánkat, akkor olyan asztali lámpát válasszunk, amelyiknek mozgatható az ernyője, irányítható a fénye. Mind a napfény, mind a mesterséges világítás bal felől essen az asztallapra (ha jobbkezesek vagyunk). A rosszul megvilágított helyiségben munka közben hamarabb kifárad a szemünk, lankad a figyelmünk, romlik a koncentrálóképességünk.
Válassz ergonomikus és kényelmes bútorokat!
Mivel sem az egészség, sem a munkateljesítmény szempontjából nem mindegy, hogy milyen körülmények között végezzük a munkánkat, ajánlott olyan irodai székeket és íróasztalokat választani, amelyek az esztétikus külső mellett jól funkcionálnak és állíthatók. Kényelmetlen körülmények között hamarabb elfáradunk, és így veszítünk a kreativitásunkból is.
A jó íróasztallal szemben például alapvető követelmény, hogy használója kényelmesen tudjon hozzáülni. Fontos, hogy ne nyomja a lábát se fiók, se asztallap, és fiókjai könnyen kezelhetők legyenek.
Tedd otthonossá kiegészítőkkel!
Végül, de nem utolsósorban a bútorok mellett kellemesebbé tehetik munkakörnyezetünket a növények, a textilek (függönyök, terítők), a képek és az egyéb, gondosan megválogatott irodai kiegészítők.
Képek forrása: Sedus